Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami

Jednym z obowiązków każdej wspólnoty mieszkaniowej jest wyznaczenie zarządu. Mimo tego, zdecydowana większość wspólnot decyduje się na dodatkowe zatrudnienie firmy lub osoby odpowiedzialnej za administrowanie ich nieruchomością. Często spotyka się to jednak z krytyką ze strony samych lokatorów, którzy nie do końca rozumieją, po co właściwie mnożyć koszty, które przecież i tak nie są małe. Tymczasem profesjonalne zarządzanie nieruchomościami http://edyl.pl/ to prawdziwy skarb dla wspólnoty, która nie musi martwić się naprawdę wieloma kwestiami.


Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami to nie tylko kierowanie wszelkimi potrzebnymi pracami technicznymi i konserwacyjnymi, choć właśnie z tym przez wielu jest kojarzone. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. Nieznajomość zakresu obowiązków zarządcy nieruchomości niejednokrotnie generuje niepotrzebne dyskusje nad koniecznością jego zatrudnienia. Tymczasem zarządzanie nieruchomościami to również bieżąca obsługa danej nieruchomości, czyli dbanie nie tylko o jej stan techniczny i bezpieczeństwo mieszkańców, ale przede wszystkim kontrolowanie i tworzenie bieżącej dokumentacji budynku - zarówno od strony finansowej, jak i konserwacyjnej.


Warto również podkreślić, że oprócz tego, że zarządzanie nieruchomościami to niejako przedłużenie pracy administratora budynku, obejmuje również reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej na zewnątrz. Oznacza to więc reprezentację wspólnoty w administracji publicznej, sądach czy podczas istotnych dla danej okolicy przetargów i posiedzeń. Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami to także nieraz fachowe doradztwo w kwestiach związanych z posiadaniem innych nieruchomości, których cel i przeznaczenie mogą być różne.


Zarządzanie nieruchomościami można powierzyć zarówno jednemu najemnemu pracownikowi lub samodzielnemu specjaliście. Bardzo praktyczne z punktu widzenia wspólnoty mieszkaniowej jest zatrudnienie profesjonalnej firmy z długim stażem na rynku, co pozwoli na naprawdę skuteczne administrowanie i da lokatorom pewność, że wszelkie prace i dokumentacja są wykonane terminowo i przez najlepszych fachowców. Istotne jest, by zarządzanie nieruchomościami powierzyć ludziom, którzy są kontaktowi i zaradni. Istotny bowiem jest kontakt z właścicielem nieruchomości i poszanowanie dla jego zdania przy jednoczesnym wsparciu fachową i rzetelną wiedzą.


Zarządzanie nieruchomościami jest zawodem wykonywanym dla osób trzecich. Wynika z tego, że zarządca nieruchomości - mimo szerokich kompetencji i niemałego zakresu obowiązków - nie może podejmować istotnych decyzji sam, bez porozumienia z właścicielem budynku. Zarządzanie nieruchomościami to głównie szukanie najlepszych rozwiązań dla danej wspólnoty i przedstawianie możliwości właścicielowi, którego zadaniem będzie podjęcie decyzji. Zarządca nie jest uprawniony do podejmowania decyzji finansowych i notarialnych. Nie może samodzielnie decydować o inwestowaniu w nieruchomość. Bardzo ważne jest, by zarządca nieruchomości był ubezpieczony - w razie jakichkolwiek problemów będzie mógł dochodzić swoich praw w oparciu o ubezpieczenie.