Jak uniknąć opłat za przewalutowanie na wakacjach?

Zagraniczne wakacje to świetna sprawa! Czekają cię na nich same przyjemności – słońce, spacery po plaży, niesamowite zabytki i nieznane kultury oraz ich zwyczaje. Jeśli dodać do tego wyjątkowe muzea i wystawy oraz liczne atrakcje dla młodszych i starszych, egzotyczne posiłki – brzmi jak raj! Co zrobić, żeby nie zniszczyć tego dodatkowymi opłatami? Przewalutowanie http://www.mazuriwspolnicy.pl/kredyty.html spędza ci sen z powiek. Co to właściwie oznacza i jak tego uniknąć? Zapraszamy do lektury.


Tak naprawdę nie istnieje jeden genialny sposób na uniknięcie opłaty za przewalutowanie. Dużo bowiem zależy od tego, dokąd się wybierasz. Są takie kierunki, w które po prostu lepiej jest zabrać gotówkę i nie używać karty płatniczej, by nie podwoić kosztów podróży przez niekorzystne przewalutowanie. Czasem jednak znacznie lepiej będzie korzystać z karty walutowej, która sama rozlicza transakcję w wybranej walucie. Zanim więc wyjedziesz, powinieneś zdobyć odpowiednią wiedzę na temat pośrednika, który nalicza różnego rodzaju opłaty dodatkowe podczas wszystkich transakcji kartą. Z uwagą zapoznaj się też z polityką twojego banku, w którym posiadasz konto i przypisaną do niego kartę debetową, którą chcesz się posługiwać na wakacjach.


Musisz wiedzieć, że operator twojej karty może prowadzić całe rozliczenie w złotówkach. Jak więc wygląda przewalutowanie i ile to kosztuje? W takim przypadku, transakcja przeliczana jest w obcej walucie bezpośrednio na polski złoty przy zastosowaniu własnych kursów walut na dany dzień. Tyle teorii, bo w praktyce takie przewalutowanie dodatkowo naliczy prowizję za cały ten proces. Nie możesz więc zastosować prostego wzoru, bo ostateczny koszt przewalutowania będzie uzależniony od konkretnej instytucji.


Okazuje się jednak, że przewalutowanie w złotówkach jest znacznie rzadziej spotykane niż to w dolarach lub euro, co dodatkowo bardzo komplikuje całe oszacowanie kosztu przewalutowania. Mamy bowiem wtedy do czynienia z podwójnym przewalutowaniem. Na pewno będzie to miało miejsce wtedy, gdy płacimy w rzadkiej, czasem egzotycznej walucie. To wiąże się z naprawdę sporymi prowizjami i finalnie stratą finansową dla ciebie.


Jak zmniejszyć koszty przewalutowania?

  • Jeśli chcesz płacić mniej za przewalutowanie, przede wszystkim posiadaj kartę walutową, byś mógł płacić bez przewalutowania w kraju, w którym obowiązuje dana waluta. Czasem może się zdarzyć, że przejdziesz przez jedno przewalutowanie – nigdy natomiast nie będzie miało miejsca podwójne przewalutowanie.
  • Otwórz konto walutowe, które zminimalizuje koszty zakupu danej waluty.
  • Korzystaj z karty kredytowej, a ponadto włącz potwierdzenie każdej transakcji przez SMS – w ten sposób będziesz znacznie pilniej śledził swoje wydatki.
  • Aby uniknąć kosztów, jakie niesie za sobą przewalutowanie, raczej staraj się unikać wypłat z bankomatów w obcym kraju. Za każdą taką wypłatę naliczane są dość spore prowizje.
  • Zawsze staraj się mieć ze sobą gotówkę – zarówno w walucie obowiązującej w danym kraju, jak i w walucie możliwie jak najbardziej uniwersalnej, np. euro czy dolarach.