Czym jest rzeczywistość rozszerzona?

Rzeczywistość rozszerzona to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego i w oryginale brzmi “augmented reality”. Najogólniej rzecz ujmując, oznacza ono połączenie prawdziwego świata z obrazem generowanym cyfrowo przez urządzenie. Jest to stosunkowo młoda technologia, ale prężnie się rozwija, dzięki czemu może zostać wykorzystana w coraz większej ilości zastosowań.


Mija już kilka lat, kiedy słyszymy, że rzeczywistość rozszerzona wprowadzi prawdziwą rewolucję w nasze życie. I chyba w końcu nadchodzi ten moment, kiedy to naprawdę się dzieje. Oczywiście, część wizji jej twórców i pasjonatów ciągle pozostaje daleko poza naszym zasięgiem, to jednak rzeczywistość rozszerzona znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin i coraz śmielej dotyka naszego codziennego życia.


Rzeczywistość rozszerzona - co to takiego?


Na dokładne poznanie zagadnienia należy poświęcić naprawdę dużo czasu, bo jest naprawdę obszerne. Jeśli jednak interesuje cię, czym jest i czym zajmuje się ogólnie, ten tekst jest dla ciebie. W olbrzymim skrócie rzeczywistość rozszerzona jest połączeniem obrazu realnego z przedmiotami, które generuje nośnik. Aby mówić o augmented reality, obraz musi być w czasie rzeczywistym, być interaktywny oraz pozwalać użytkownikowi na płynne ruchy w 3 wymiarach. Nie można spłycać pojęcia “Rzeczywistość rozszerzona” tylko do tego, co znajdziemy w aplikacjach na swoich smartfonach. One rzeczywiście ją wykorzystują, jednak nie korzystają z całego jej potencjału.


Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że rzeczywistość rozszerzona to nie tylko komputerowo generowany obraz. W teorii, według twórców AR, może ona wzbogacić nasz prawdziwy świat o dźwięki… a nawet zapachy! Jeśli naprawdę uda się wykorzystywać cały potencjał, który niesie w sobie rzeczywistość rozszerzona, wkrótce będziemy mogli wykorzystywać ją w wielu dziedzinach. Już dzisiaj to bardzo pomocna technologia m.in. w medycynie, gdzie pozwala na wspomaganie lekarza podczas zabiegu poprzez prezentowanie cyfrowego obrazu. Rzeczywistość rozszerzona sprawdziłaby się też w lotnictwie, pozwalając lotnikom “widzieć” ukształtowanie terenu niezależnie od warunków panujących na zewnątrz - właśnie dzięki nakładanym na szybę obrazom cyfrowym.


Najprostszym i najbardziej realnym do wprowadzenia w życie zastosowaniem augmented reality jest edukacja. Dzięki interaktywnym sztuczkom dzieci i młodzież zdecydowanie chętniej sięgałyby po materiały do nauki. Byłaby to również ciekawa alternatywa dla starszych, którzy nie zawsze przecież chcą opierać się tylko na tekście i standardowej grafice. Rzeczywistość rozszerzona bardzo dobrze sprawdza się również w turystyce. Dzięki niej poruszający się po nowych miastach turyści mogą cieszyć się wskazówkami co do najlepszego sposobu. Jest też wykorzystywana w muzeach, gdzie rzeczywistość rozszerzona pozwala na poznawanie eksponatów w zupełnie nowy sposób.


Z rzeczywistości rozszerzonej korzystać mogą też turyści poruszający się po obcym mieście szukający wskazówek dojazdu na miejscu przeznaczenia lub osoby zwiedzające muzea, którym rzeczywistość rozszerzona może serwować dodatkowe materiały multimedialne dla każdego z eksponatów. Rzeczywistość rozszerzona niesie w sobie zupełnie nowy wymiar rozrywki. Już dzisiaj cieszymy się przecież nowym typem gier wideo, gdzie część akcji przenosi się poza ekran monitora.