Aparat na zęby – cena. Ile to kosztuje?

Aparat ortodontyczny często kojarzony jest ze sporym wydatkiem. Leczenie wcale nie musi pociągać jednak za sobą fortuny. Ile trzeba zapłacić za aparat na zęby i ile wyniesie kompletne leczenie?

 

Stałe aparaty ortodontyczne nie podlegają refundacji. Refundowane przez NFZ są jedynie aparaty wyjmowane – ruchome, które zakładane są u dzieci do końca 12. roku życia. Jeśli chodzi o bardziej skuteczne aparaty stałe zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla dorosłych, trzeba przygotować się już na większy wydatek.

 

Od czego zależy koszt aparatu stałego?

Stały aparat ortodontyczny jest umieszczany na zębach na stałe – najczęściej na okres od 1 roku do 2-3 lat w zależności od wady. Wymaga odpowiedniej regulacji przez ortodontę, aby uzyskać oczekiwany wynik.

 

Jeśli chodzi o stały aparat na zęby cena http://dobryortodontawarszawa.pl/ jest zależna głównie od jego rodzaju. W użyciu znajduje się kilka różnych typów aparatów, które zbudowane są z innych materiałów albo też mają inny mechanizm działania. W związku z tym musimy liczyć się też wtedy z innymi cenami.

 

Przykładowe ceny aparatów ortodontycznych:

·        stały aparat metalowy – od 1000 do 1800 złotych za łuk

·        stały aparat estetyczny porcelanowy – od 1200 do 2800 złotych za łuk

·        stały aparat estetyczny kryształowy – od 1200 do 3000 złotych za łuk

·        stały aparat lingwalny (mocowany od tylnej strony zębów) – od 2500 do 8000 złotych za łuk

 

Aparaty stałe metalowe i estetyczne można podzielić jeszcze na dwie kategorie, a mianowicie na aparaty ligaturowe oraz bezligaturowe (typu Damon). Te pierwsze posiadają gumki przytrzymujące łuk – drucik prostujący zęby. Kosztują o kilkaset złotych mniej od aparatów bezligaturowych, które zamiast gumek stosują zamki ze specjalnymi zamknięciami.

 

W gabinetach ortodontycznych można zamówić także Invisalign – niewidoczny, wyjmowany aparat na zęby cena tego rodzaju aparatu to zwykle około 500 złotych za jedną nakładkę. W trakcie leczenia należy wymieniać nakładki wielokrotnie, więc koszt aparatów może wynieść od 9000 złotych to nawet ponad 15000 złotych zależnie od wady.

 

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Jednak sam koszt aparatu to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest również zapłacenie za leczenie w gabinecie ortodontycznym. W tym przypadku możemy także spotkać się z różnymi cenami w zależności od polityki cenowej gabinetu.

 

Przykładowe ceny wizyt ortodontycznych:

·        pierwsza wizyta konsultacyjna – 100-200 złotych

·        każda kolejna wizyta z aparatem – od 50 do 200 złotych w zależności od rodzaju prac

·        zdjęcie aparatu ortodontycznego – od 200 do 500 złotych

 

Do kosztów leczenia należy doliczyć również wykonanie odpowiednich zdjęć RTG łuku zębowego. Wykonuje się wtedy zdjęcia pantomograficzne, które kosztują od około 50 do 100 złotych w pracowni RTG.

 

Po zakończeniu leczenia należy zapłacić także za retencję, czyli za utrzymanie efektów. Retencja może mieć postać małego drucika przyklejanego od wewnętrznej strony łuków zębowych albo też wyjmowanego aparatu ortodontycznego. Jeśli chodzi o tak aparat na zęby cena to zwykle około 500-800 złotych.

 

Ile kosztuje całe leczenie ortodontyczne?

Ogólne koszty leczenia ortodontycznego wynikają z kosztów aparatu oraz z kosztów wizyt w gabinecie ortodontycznym.

 

W zależności od wybranego wariantu aparatu oraz gabinetu należy liczyć się z wydatkiem od około 5000 złotych do nawet 15000 złotych w przypadku najdroższych typów aparatów. Należy też pamiętać, że im większa wada, tym leczenie może trwać dłużej, co także będzie powodowało wyższe koszty.

 

Aktualne cenniki można znaleźć na stronach gabinetów ortodontycznych.